​Bakan Koca: “Konya’mız Yüz Akımız Oldu”


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden sonra Hatay'da kurulan Konya Lojistik Merkezi'ni ziyaret ederek Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve belediye çalışanlarıyla bir araya geldi. İlk saatlerden itibaren Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ve Konyalıların Hatay'da bir rüzgar estirdiğini ifade eden Bakan Koca, "Herkes nasıl bir hizmet üretilebilir olduğunu, gönülden bu hizmetin nasıl yapılabilir olduğunu görmüş oldu. Hepinize bütün çabalarınız ve gayretleriniz için çok teşekkür ediyorum. Konya'mız yüz akımız oldu" dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gayretleri dolayısıyla tüm Konya adına Bakan Koca'ya teşekkür ederek, "Depremin ilk anından beri memleketimizin her köşesinde olduğu gibi burada da çok önemli işler yapıyorsunuz. Allah razı olsun. Türkiye'de ve Antakya'da Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Konya'nın başarısı konuşuluyor. Bu, Büyükşehir Belediyesi olarak bizim başarımız değil, Konyalı olan herkesin başarısıdır" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden sonra Hatay'da kurulan ve önemli bir görevi yerine getiren Konya Lojistik Merkezi'ni ziyaret etti.

Ziyareti dolayısıyla Bakan Koca'ya teşekkür eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremin ilk gününden itibaren Konya olarak birlikte yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Bakan Koca'nın Antakya'da depremin ilk anından beri yoğun bir şekilde çalıştığını kaydeden Başkan Altay, "O günden beridir de memleketimizin her köşesinde olduğu gibi burada da çok önemli işler yapıyorsunuz. Allah razı olsun. Tüm Konyalılar adına, tüm Türkiye adına teşekkür ediyorum" cümlelerini kullandı.

"ŞU ANDA TÜM TÜRKİYE'DE KONYA'NIN BAŞARISI KONUŞULUYOR"

Konya Lojistik Merkez'le ilgili Bakan Koca'ya bilgi veren Başkan Altay, ilk günden itibaren Meram, Karatay, Selçuklu belediyeleriyle birlikte hareket ettiklerini belirterek, "Ben şunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum; burada bulunan tüm arkadaşlarımız, ayrıca bugün burada olmasalar bile görevlerini yapıp Konya'ya giden tüm arkadaşlarımız sizin gibi birer kahraman. Çünkü ilk geldikleri günden itibaren canla başla vatandaşlarımızın sorununu çözmek için gayret sarf ediyorlar. Sizin şahsınızda tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Şu anda tüm Türkiye'de ve Antakya'da Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Konya'nın bir başarısı konuşuluyor. Bu, Büyükşehir Belediyesi olarak bizim başarımız değil, Konyalı olan herkesin başarısıdır. Hatta Konya'da yaşamayan Konyalıların da başarısıdır. Çünkü herkes mesele deprem olunca bir işin ucundan tutmak için çok büyük gayret sarf etti. Tabii biz bunları yaparken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ve siz de bizim her zaman gururumuzsunuz. Antakya'da bizimle birlikte liderlik ederek bu süreçte çok büyük destek oldunuz. Ben bu yoğunlukta teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bakan Yardımcımıza da teşekkür ediyorum. Meram, Selçuklu, Karatay belediye başkanlarımıza da bu birlik ve beraberliğe sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyorum" açıklamasını yaptı.

"KONYALILAR HATAY'DA BİR RÜZGAR ESTİRDİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da depremin ilk saatlerinde geldikleri Hatay'da en erken gelen belediyenin Konya Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek konuşmasına başladı. İlk saatlerden itibaren Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ve Konyalıların Hatay'da bir rüzgar estirdiğini aktaran Bakan Koca, "Herkes nasıl bir hizmet üretilebilir olduğunu, gönülden bu hizmetin nasıl yapılabilir olduğunu görmüş oldu. Tek alanda değil, her alanda; gıda, su başta olmak üzere. Suyun koordinasyonunda 18 belediyenin başında KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir bey özellikle aktif devrede oldu. Bu kadar hasar görmüş olan Hatay'da özellikle Antakya ve Defne özelinde baktığınızda 600 bin nüfustan bahsediyoruz. 350 bin binadan bahsediyoruz. 3'te 2'si yıkılmış olan veya ağır hasarlı olan bir felaketten bahsediyoruz. Böyle bir noktada suyun verilebilirliği, şebekenin tamiri, tadilatı yapılarak sağlanabilirliği çok kolay bir şey değildir. Erken dönemde sağlanabilir oldu ki geldiğimiz bu noktada şu an Hatay genelinde Antakya'da yüzde 55'e, Defne'de yüzde 65'e, diğer bütün ilçelere de ağırlıklı olarak verildiğini görüyoruz. Bu son derece önemliydi" ifadelerini kullandı.

"DEVLET TÜM KAYNAKLARINI SEFERBER ETTİ"

Depremlerden sonra devletin felaketin yaralarını sarmak üzere adeta seferberlik ilan ettiğini anlatan Bakan Koca şöyle devam etti: "Devletimiz tüm kaynaklarını seferber etti. İlk günden itibaren biz ağırlıklı olarak gelen sorunlarla ilgilenirken bir taraftan sağlıkla ilgili sorunlarla da ön planda ilgilenme çabası içinde olduk. Hatay ilimizin diğer illerinden farkı hem eğitim araştırma hastanemizin hem üniversite hastanemizin kullanılabilir durumda olmamasıydı. Yani hastanelerimiz olmadığı halde sağlık hizmetini sürdürebilmeyi sağlamamız gerekiyordu. Hekim arkadaşlarımızla, sağlık çalışanlarımızla bu süreçte sahra hastanelerimizde bu eksikliği hissettirmemeye, olabildiğince eksiksiz sağlık hizmeti verme çabası içine olduk. En büyük korkumuz salgındı. Böyle durumlarda salgın çok erken dönemde karşımıza çıkar. O anlamda da şu an hem su analizleri hem klor analizleri dahil olmak üzere herhangi bir salgın durumunu işaret eden bir bulguya rastlamadık. Bu önemli bir şey, çünkü havalar giderek ısınıyor olacak ve önümüzdeki dönemde en büyük sorun salgın olarak karşımıza çıkabilir. Hastaneler devrede olmadığı halde hem su, güvenilir gıda ve hijyen ortamını sağlamak kolay değil. Bu durum ağırlıklı olarak belediyelerimizin, başta Konya'mızın bu dönemde yoğun gayretleriyle geldiğimiz önemli başarılı bir nokta oldu."

BAKAN KOCA ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Tüm çalışanlara emekleri ve gayretleri dolayısıyla teşekkür eden Bakan Koca, "Herkes bu noktada yapması gerekeni yaparak, üzerindeki sorumluluğu hissederek fedakar bir çaba içinde oldu. Devlet, milletle birlikte yaraları sarma çabası içinde olup, önümüzdeki süreçte birçok eksiğin tamamlanacağı kanaati içindeyim. Tabi canları geri getirmek mümkün değil. Biz doğrusu belediye dahil olmak üzere buradan sorunları minimalize olmadıkça gitmekten yana değiliz. Cumhurbaşkanımızın da bu noktadaki kanaati önümüzdeki süreçte sorunları çözmeden, yerleşik bir düzene geçmeden buralardan gitmememiz şeklinde. Hepinize bütün çabalarınız ve gayretleriniz için çok teşekkür ediyorum. Konya'mız yüz akımız oldu" sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Ziyarette Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da hazır bulundu.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar